Rezonans magnetyczny
Badania rezonansu magnetycznego w Koninie, realizowane w ramach NFZ i komercyjnie
Badanie metodą rezonansu magnetycznego
Badanie metodą rezonansu magnetycznego (MR) jest bezbolesną, nieinwazyjną i bezpieczną techniką diagnostyczną. Nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, ale naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego ciała. Za pomocą badania metodą MR możliwe jest uzyskanie obrazów ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich, narządów wewnętrznych, stawów, mięśnie więzadeł oraz kości. To jedna z najdokładniejszych metod obrazowych.
W naszej pracowni, dla Państwa wykonujemy badania rezonansu magnetycznego na nowoczesnym, nowym aparacie firmy GE Signa Creator 1.5T.
Jak wygląda badanie MR?
Badanie jest bezbolesne;
Badanie trwa od 15 do 90 minut;
Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej;
W trakcie badania nie można się poruszać;
Niektóre badania wymagają wstrzymywania oddechu, zgodnie z zaleceniami personelu;
Po badaniu można wrócić do codziennych zajęć.
Jak przygotować się do badania MR?
Przed badaniem, które wymaga podania środka kontrastującego, należy oznaczyć poziom kreatyniny i wskaźnik GFR.
Przed badaniem można jeść i przyjmować leki.
Przed wejściem do sali badań należy zdjąć i zostawić wszelkie metalowe przedmioty: spinki, zegarki, okulary, telefony, karty oraz zmyć makijaż (w przypadku badania głowy).
Przeciwwskazania do badania MR?
Implanty metalowe
Implanty stymulujące ośrodkowy układ nerwowy lub nerwy czaszkowe, implanty ślimakowe, aparaty ortodontyczny.
Stymulatory serca, rozruszniki nieposiadające paszportu do badania w polu magnetycznym
Stenty, klipsy, stent-grafty i inne metalowe elementy wymagają zgłoszenia, aby sprawdzić, czy istnieje możliwość zastosowania silnych pól magnetycznych podczas badania.
Choroby nerek
Nie należy podawać paramagnetycznych środków kontrastujących zawierających gadolin chorym z niewydolnością nerek.
Ciąża i karmienie piersią
Badania MR nie powinno się wykonywać w pierwszym trymestrze ciąży. Niektóre badania wymagają podania paramagnetycznych środków kontrastujących zawierających gadolin (nie powinny go przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią, w razie konieczności ich podania należy wstrzymać się od karmienia na 24 godziny).
Zakres wykonywanych badań MR?
głowa,
przysadka,
naczynia – głowa i szyja,
zatoki,
szyja – pozostałe struktury,
kręgosłup – wszystkie odcinki,
jama brzuszna,
cholangio – MR – badanie dróg żółciowych,
miednica,
prostata,
stawy krzyżowo – biodrowe,
stawy – ramienny, łokciowy, nadgarstek, ręka, biodrowy, kolanowy, skokowy, stopa,
ramię, przedramię, udo, podudzie.
Wykonujemy badania z podaniem kontrastu
Co to jest kontrast?
Środki kontrastujące używane do badań rezonansem magnetycznym to preparaty posiadające właściwości paramagnetyczne. Obecnie, najczęściej stosowane kontrasty są oparte na gadolinie, czyli pierwiastku, który ma właściwości paramagnetyczne. Podawanie kontrastów gadolinowych stało się powszechne już w 1988 roku i do tej pory środki te pozostają liderami na rynku.
Jak działa kontrast?
Mechanizm działania kontrastu polega na jego gromadzeniu się w tkance poddanej badaniu RM, w celu zmniejszenia lub zwiększenia odbieranego sygnału. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne pokazanie ewentualnych zmian, nieprawidłowości w tkankach.
Dlaczego niektóre badania wykonywane są z podaniem kontrastu?
W przypadku badań niektórych Pacjentów zalecane jest dożylne bądź dostawowe podanie środka kontrastującego. Podanie kontrastu jest najczęściej wymagane od Pacjentów z historią onkologiczną, przy badaniu przysadki, jamy brzusznej oraz miednicy i prostaty.
Jakie są wskazania do wykonania badania rezonansem magnetycznym z podaniem środka kontrastowego?
Pacjenci wykonujący badanie z użyciem środka kontrastującego są zobowiązani do przyniesienia wyników badań krwi na kreatyninę, które pokazują stan nerek. Takie badanie krwi musi być wykonane nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem rezonansem magnetycznym.
Jak przebiega badanie z podaniem kontrastu?
W przypadku dożylnego podania kontrastu, najpierw do jednej z żył przedramienia wprowadzany zostaje wenflon a następnie podawany jest kontrast. W przypadku podania kontrastu dostawowo, kontrast podawany jest bezpośrednio do jamy stawu. Przy wszystkich badaniach z koniecznością podania środka kontrastującego zawsze obecni są lekarz i pielęgniarka, w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa.
Czy można przyjmować leki przed badaniem z podaniem kontrastu?
Środki kontrastowe nie wchodzą w oddziaływanie z innymi lekami i są szybko wydalane przez nerki w niezmienionej postaci. Przed i po badaniu z podaniem środka kontrastującego zaleca się wypicie większych ilości płynów.
Czy po podaniu kontrastu mogą wystąpić jakieś objawy niepożądane?
Stosowane środki cechuje bardzo mała liczba objawów niepożądanych, takich jak: ból głowy, ból w miejscu podania, zaburzenia smaku, uczucie gorąca po podaniu środka; bardzo rzadko występują jakiekolwiek reakcje alergiczne. Pacjenci, którzy mają skłonności do alergii lub u których już wcześniej występowała reakcja alergiczna, są niestety o wiele bardziej narażeni na niepożądane reakcje. Jeśli mimo wszystko wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, zazwyczaj trwają one bardzo krótko i przebiegają łagodnie. Przy wszystkich badaniach z koniecznością podania środka kontrastującego zawsze obecni są lekarz i pielęgniarka, w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa.
Masz pytania?
Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych uzyskają Państwo kontaktując się z nami.